Borsamızda İşkur Hizmet Noksası Açıldı

İşkur, Gemlik Ticaret Borsası ve Bursa Mali Müşavirler Odası Gemlik Temsilciliği’nin katılımıyla gerçekleşen programda, İşbaşı ve istihdam Eğitim Programı ile alakalı bilgiler verildi. Toplantı, Gemlik Ticaret Borsası Salonunda gerçekleştirildi.

Toplantıya Bursa SGK Müdür Yardımcısı Bülent Ocak, İş Kur Müdürü Volkan Yıldırım, SGK Gemlik Müdürü Nilay Solak, Gemlik Ticaret Borsası Başkanı Özden Çakır, ile çeşitli kurum ve işletmelerden üyeler katıldı.

Bursa SGK Müdür Yardımcısı Bülent Ocak, İş Kur Müdürü Volkan Yıldırım, SGK Gemlik Müdürü Nilay Solak’ın konuşmacı olarak katıldığı ve sorulara cevap verdiği programda, açılış konuşmasını Bursa SMMM Gemlik Temsilcisi Emir Es yaptı. Sistemdeki sorunları ve yapılması gerekenleri belirterek konuşmasına başlayan Emir Es, programın iyileştirilmesinin, hem vatandaş, hem de kurumlar açısından önemli olacağını kaydetti.

Türkiye İş Kurumu Gemlik Hizmet Merkezi Müdürü Mustafa Volkan Yıldırım yaptığı konuşmada; İşsizlik ülkemiz için hem ekonomik, hem de sosyal bir kayıp. İşsizliğin yansıması olarak aile içi sorunlar ve yuvarların dağılması yaşanabiliyor. Üretimin artması iş gücünü de artıracaktır. İşkur’un önceliklerinden biri de budur. İşsizliği sadece devletin çözmesi de söz konusu değildir. Sermaye ve iş dünyasının da buna katkı sağlaması gerekir. Artan iş gücü, işletmelerin büyümesini de hızlandıracaktır.

‘’En az 3 aydır işsiz olmalı’’

İşbaşı eğitim doğrudan istihdam ile başlar. İş yerleri çalışanlarının %10’unu programa dahil edebilirler. Programa dahil olabilmek için işe girecek personelin son 3 ay içinde 10 günden fazla çalışmamış olması gerekir. İşsizlik ödeneği alanlar da programa başvurabilirler. İşletmelerde de Mesleki Yeterlilik Belgesi şartı var.

İşbaşı Eğitim Programı, İşkur’un sürekli programlarından biridir. Program doğrudan istihdam ile ülke ekonomisine önemli katkı sağlamaktadır’’ dedi.

Soru cevap bölümüyle devam eden programda, programın özel sektöre yönelik olduğu, Belediyeler ile devlet kurumlarının yanı sıra, Burfaş ve benzeri işletmelerinde program dışında kaldığının altı çizildi.

Program sonrası Borsamızda oluşturulan İşkur Hizmet Noktasının açılışı yapıldı.