Bağışıklığı Güçlendirmek İçin Zeytin ve Zeytinyağı Tüketin

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRMEK İÇİN ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI TÜKETİN

Dünyayı etkisi altına alan korona virüsü için Gemlik Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özden Çakır zeytin ve zeytinyağının tüketiminin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini vurguladı.

Çin’in Wuhan Kentinden başlayarak Türkiye dahil olmak üzere tüm dünyada binlerce kişinin ölümüne sebep olan korona virüsünden  korunmak adına  zeytin ve zeytinyağı tüketiminin bağışıklık sisteminin güçlendirdiğini söyleyen Çakır ”Zeytinin sağlık açısından son derecede önemli bir role sahiptir, zeytin kandaki kötü kolesterolü giderir iyi kolesterol açısından zenginleştirir. Kan basıncını kontrol eder, kan pıhtılaşmasını önler, içerdiği vitaminler açısından mükemmel bir kaynaktır.  besleyici sodyum, potasyum, magnezyum, demir, fosfor, iyot gibi mineral ve amino asitleri içerir, antioksidan olarak hücreleri korur. Özellikle zeytin oksidatif stres ve kronikviral hastalıklar sırasında sağlıklı bir bağışıklık sisteminin korunmasında önemli bir rol almaktadır.”dedi

ZEYTİNİ SOFRALARINIZDAN EKSİK ETMEYİN

Gemlik Ticaret Borsası olarak Coğrafi İşaretli Gemlik Zeytini denetimlerinin düzenli yapıldığını söyleyen Çakır”Coğrafi İşaretli Gemlik Zeytini özellikle dalında kendiliğinden kararır,  siyah renge dalındayken döner, karardıktan sonra hasat işlemi yapılır. 6-9 ay gibi bir süre ile sadece tuz ve su fermente edilir, kesinlikle kimyasal katkı maddesi kullanılmadan doğal olarak işlemi yapılır. İnsanlarımız bu süreçte sağlıklı ve dengeli beslenmeli ve zeytini sofralarından eksik etmemeleri gerekir.”dedi.

Bunları da okuyabilirsiniz

Benzer yazıları inceleyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
X